Dneska si řekneme něco o pozornosti a o tom, proč se bez ní jednoduše nemůžete pohnout v tréninku vašeho pejska z místa. Pokud máte pocit, že se váš pejsek nesoustředí, nenabízí oční kontakt a třeba vás i tak trochu ignoruje, je načase na pozornosti pracovat. Dobře natrénovaná pozornost vám usnadní všechna chování a cviky ale především to bude přivolání, které se hodně zlepší, právě díky pozornosti a zásadě. Pokud nemám pozornost, nemohu po psovi nic chtít.
Proč je pozornost tak důležitá? Je to jednoduché – pokud, vás pejsek nevnímá, jednoduše nezaregistruje, že po něm něco chcete.
Úplně nejjednodušší je začít pěkně od začátku, a tedy reakcí na jméno. Na úplném začátku po psovi nic nechceme, je prostě u nás, my vyslovíme jeho jméno a krmíme. Vzniká podmíněný reflex, slyším ten zvuk a mám jídlo. Další fáze je vyslovit jméno, když je pejsek kousek od nás, ale je směrem k nám. Tedy se vlastně na nás dívá. Další fáze je, když je pes odvrácený, tedy nedívá se na nás. Stále stěžujeme prostředí, nebo vzdálenost na kterou pes je. Nezvyšujeme více věcí najednou, ale vždy jen jedno kritérium. Tedy vzdálenost psa od nás a nové prostředí, popřípadě rušnější prostředí. Pes vždy reaguje pohledem a ti nejlépe motivovaní přibíhají již na své jméno. Jméno tedy může být jako další ze zvuků, který psa přivolá. Tímto cvičením, máme tedy psa, který ví, jak se jmenuje a na své jméno reaguje buď pohledem na nás, pak můžeme vydat další povel, aby pes věděl, co má udělat, nebo je jméno psa přivolávací slovo. V domácnosti s více psy, je reakce na jméno důležitým prvkem. Jednotlivý pes ví, zda se ho to týká nebo ne ?
Pozornost se zkrátka psovi vyplatí a proto odměňujte ze začátku každý oční kontakt vašeho psa, výhodou je, že se otočí na něco jiného a je schopen vrátit pohled zpět na vás, to by mělo být odměněno vždy.
Dalším velice jednoduchým cvičením, které nám může pomoci v nějaké komplikované situaci, kdy pes nevnímá, je dotyk psího nosu do naší dlaně, tedy „nose touch“ Když tuto hru budeme neustále procvičovat a odměňovat, tak si jí váš pes zamiluje a po vyslovení „touch“, nebo „ťuk“ pes okamžitě běží se dotknout dlaně, protože ví, že vždy dostal pamlsek. Není to tedy odvolání od nějaké zajímavé činnosti, ale nabídka jednoduché hry, která se psovi moc líbí, a tedy jí rád hraje.
A jak psa nose touch naučit? Začneme tím, že pejskovi ukážeme ruku a počkáme na jeho reakci. Obvykle se psi na ruku podívají, protože jsou zvyklí, že obvykle ruka svírá pamlsek. Pokud používáte klikr, tak v momentě, kdy se pes podívá nebo čuchne, klikněte a označte tak správnou reakci a na ruku položte pamlsek. Pokud nepoužíváte klikr, označte chování třeba jen slovem „jo“ a na ruku které se pes měl dotknout položte pamlsek a nechte psa, aby jej snědl. Nejprve mějte ruku hodně blízko, ale nikdy s ní nehýbejte směrem ke psovi. Později, až pes pochopí princip této hry, dáváme ruku do různých pozic, třeba i to že pes musí vyskočit, aby se dotkl.
Pokud budeme chtít nose touch uvést do praxe, tak budeme muset hrát tuhle hru delší dobu. Nose touch pak můžeme využít k navedení psa do pozice, když jste nacvičili i dlouhý dotek, tedy setrvání nosem v dlani, dokud psa neuvolníme, tak se dá využít při chůzi u nohy v nějakém velmi rušném prostředí. Popřípadě vyvedeme psa z počínajícího konfliktu.
Nose touch také slouží buď k rozehřátí psa, tedy rychlé krátké dotyky do dlaně, několikrát za sebou. Nose touch umí i uklidnit, protože dlouhá výdrž zklidní mysl. docela pěkně dokáže.
Můžete využít i k nácviku „za paty“ tedy kdy je pes za vámi a potřebujete mu dát informaci, že teď vše řídíte vy a jeho se to netýká, nebo při chůzi z kopce, nebo ze schodů kdy nechcete, aby vás strhnul.
Dá se krásně využít i při přivolání, když ukážete dlaň a pes který rád hraje tuto hru, tak se snadněji odpoutá od toho, co ho ještě před chvílí zajímalo. Pak to můžete použít i v krizové situaci a při dotyku můžete psa chytit za obojek a pak máte již psa pod kontrolou.
Nose touch se prostě vyplatí, je to krásný nenásilný kontakt se psem, který psa baví a určitě ho využijete při spoustě příležitostí. Jen to chce stále procvičovat a upevňovat.