Jak to u nás chodí

16 Bře

S výcvikem jsem v Třinci začala v roce 2008, hned jak jsem se do Třince přestěhovala, nejprve v ZKO, ale pak jsem se rozhodla věnovat výcviku profesionálně a založila jsem „Psí školu“. Na začátku to byly krůčky opravdu malé, ale podařilo se najít pár lidiček, kteří nechtěli cvičit drilem a škubáním vodítka a chtěli zkusit něco nového. Každý začátek je těžký, převychovat pejska, který byl do té doby cvičen jinou metodou je běh na dlouhé trati. Lepší se začíná se štěnětem, nezkaženým a čistým, vnímavým k novým metodám. Ze zkušenosti však vím, že se dá převychovat každý pes, jen to chce čas a trpělivost.

Výcvikové metody:

Moje výcvikové metody jsou mnohdy nestandardní, snažím se najít cestu pro každého pejska, pro každé plemeno. Cvičíme nejen cviky přesně podle řádů, ale snažím se vést lidičky k netradičnímu výcviku, plného zvratů a nevytvářet nežádoucí stereotypy. To že si pes umí sednout pouze u nohy, nebo před psovodem a neumí si lehnout pokud je psovod ke psu otočen zády to je běžný jev. Proto se snažíme cviky dělat tak, aby pes nikdy nevěděl co bude následovat. Musí se tedy více soustředit. Výcvik těmito metodami je zdlouhavý a ze začátku se projevují nepřesnosti v provedení cviku, ale později se tato práce zúročí. Důležité je, aby pes pochopil co jednotlivý povel znamená a tedy pokud je povel vysloven, tak okamžitě následuje splnění. Pes prostě ví, že po povelu sedni mu musí podklesnout pánevní končetiny a tím to pro něj končí. Nikam před usednutím nejde, nikde se nepřiřazuje, prostě si jen sedne. Při povelu “ k noze“ ví, že si sedne v dané vzdálenosti od nohy psovoda a při pohybu ho následuje. Neřeší jak je psovod otočen, jak daleko stojí, či jak drží ruce. Tak je to se všemi cviky. Pokud pes chápe význam povelu tak je vyhráno. Pro zájemce zařazujeme i metodu „klikr trénink“. To je výcviková metoda založená na samostatné práci psa a nutí psa přemýšlet o tom co dělá. Tato metoda je ještě zdlouhavější a vyžaduje u psovoda opravdu velkou dávku trpělivosti a času, což v naší uspěchané době není vůbec jednoduché.

Kdy a jak cvičit:

Velmi důležitým faktorem je nálada psovoda. Unavený a nazlobený psovod není schopen se psem správně pracovat. Člověk se musí naučit svého psa znát. Vystihnout i jeho nálady. I pes je někdy unavený, prostě není ve své kůži, „vypne mozek“. Pak je nejlepší vůbec necvičit. Výcvik je dobré rozdělit na několik kratších úseků a mezi jednotlivými cviky dát psu možnost se vyběhat, pohrát si s hračkou a hlavně s psovodem. Každý výcvik by měl končit cviky, které pes dobře ovládá a vždy končíme velikou pochvalou a pamlskem. Jen tak se bude pes na další výcvik těšit. Je dobré si vytvořit takový malý plán, do kalendáře si zaznamenat co chci se psem v jednotlivých dnech či týdnech cvičit a poznamenat si jak se výcvik vyvíjí. Pokud postupujeme příliš rychle, dojde k častým chybám a psovod se musí ve výcviku vrátit o krok, či o několik kroků v nácviku zpět. K základům se musíme stále vracet. Jen na pevném základu se širokou základnou je psovod schopen vystavět pyramidu dovedností až k vrcholu. Na špatných základech se k vrcholu nedostaneme.

Organizuji intenzivní výcvikové víkendy, v letních měsících i malé tábory. Víkend je plně zaměřen na procvičování jednotlivých cviků, spousta teorie i praxe a je určen pro všechny zájemce o cvičení se psem. Věřte že cvičit sám je nutné, ale bez občasné kontroly se tým neobejde. Ideální je natáčet cvičení na kameru a pak společně s ostatními hodnotit proč se výcvik nedaří, proč pes nerozumí a v lepším případě se radovat s perfektně zvládnutého cvičení.

V dnešní době plné omezení a zákazů, cvičení dostalo i jinou dimenzi. Výcvik se přesunul do virtuálního světa „Facebooku“ „Zoomu“ člověk natočí své cvičení, a trenér pomáhá s rozklíčováním chyb, poradí co dělat aby se cvik podařil. Webináře, jsou přednášky na dané téma, na které při běžném výcviku není čas. Mnohdy více hodinové povídání, spojené s dotazy na dané téma, pomáhají lidem v této těžké době s výcvikem svého čtvernožce.

Chtěla bych, aby se naše řady rozšířily, aby přibylo více nadšených lidiček, kteří se budou věnovat výcviku svého psa celoročně, možná se připraví na nějaké zkoušky či závody a snad se některý z nich později dostane i na stupně vítězů. Pomyslné stupně vítězů jsou i dny strávené v pohodě s naším čtvernožcem, nezapomenutelné chvíle na procházkách přírodou s ovladatelným psem.

Přeji všem zažít ten nádherný pocit, že práce nebyla marná a sportovní tým si prožije ty krásné chvíle vítězství.
A když někdo nemá chuť měřit své síly s ostatními a chce pracovat jen tak pro radost a vychovat ze svého pejska dobrého společníka i takoví mají u nás dveře otevřené….

Přijďte se podívat jak náš výcvik probíhá a pak se můžete rozhodnout, zda právě toto je pro Vás to pravé.

Zveme Vás do našich řad.