Jak si vybrat štěně

16 Bře

Při výběru plemene jsou tedy důležité tři aspekty: povaha, exteriér a zdraví. 

Všechny tyto aspekty by měli jít ruku v ruce a proto až budete prohlížet atlas psů, nenechte se unést pouze kouzelným kukučem pejska na obrázku, zamyslete se, pro jaký účel bylo plemeno vyšlechtěno a zda vám povahové vlastnosti s tím související budou vyhovovat.

Člověk unesený pohledem na modré štěně s nádhernýma očima si neuvědomí, že výmarský ohař je pracant, který potřebuje, nejen procházky, ale i práci. Půl hodiny kolem paneláku mu stačit nebude a problém je na světě. Pes se nudí, kouše vše co je v dosahu, na procházce táhne na vodítku, pokud nerozumí co se po něm chce tak neposlouchá, má vrozené lovecké sklony a každá stopa zvěře ho vzrušuje a pes mizí v dáli. To asi není to co jste chtěli.

Modní border kolie, jeden z nejchytřejších psů, dlouho používaná na pasení a se sinými instinkty pro tuto práci. Člověk se pak diví, že pase všechno, auta, lidi, děti, cyklisty, sněhové vločky i stíny. Bez zaměstnání je neurotická, roztěkaná, nestačí jen procházky, ale potřebuje prostě pracovat a také se naučit odpočívat. Bez zaměstnání hlavy učením nových cviků, nebo třeba čucháním je prostě nešťastná, stejně jako když jí majitel zavře na zahradu, bez lidí .

A co srst.

Jak náročná bude „údržba“ psa a zda vám vyhovuje daný typ srsti. Dlouhé chlupy, které se musí pravidelně česat, hrubá srst, vyžadující trimování (Pozor! Drsnosrsté psy a psy s podsadou není vhodné stříhat, ničí se tím funkce a kvalita srsti a mohou se vyskytnout i kožní problémy.) Bezsrsté psy je nutné mazat opalovacím krémem a celkově pečovat o kůži, která může být velice náchylná. Krátké ostré chloupky, zapichující se do vaší nové pohovky vám asi úsměv na tváři nevykouzlí a najdete je i když už bude váš pejsek za duhovým mostem.

Naštěstí existuje přes 400 různých plemen a věřím, že si mezi nimi každý vybere toho správného parťáka pro život.